Nurkowanie w Hurgadzie – Egipt

Jeśli zapytasz mnie co najbardziej lubię, podróże będą jedną z rzeczy, które bez namysłu wymienię. Zawsze je lubiłem i chociaż czasy się zmieniały moje zainteresowania podróżami pozostały niezmienne. Teraz od kiedy mam Blumil podróże stały się łatwiejsze niż kiedykolwiek, ten wózek zapewnił mi funkcjonalność i dał niesamowita swobodę. Wierzcie mi nie zawsze jednak tak było…

Mój pierwszy wakacyjny wyjazd po wypadku miał miejsce w 2003 roku. Wybrałem podróż do Hurgady w Egipcie mając nadzieję iż będzie to właściwy wybór. Hurgada to drugie co do wielkości miasto w Egipcie położone nad Morzem Czerwonym. Jest to znane centrum turystyczne, w tamtym okresie tętniące życiem i pełne turystów z całego świata. Od momentu kiedy przyleciałem do końca pobytu nie nudziłem się ani przez chwilę. Egipt oferował turystom wiele atrakcji, wystarczyło tylko z nich skorzystać. Cieszyłem się błękitnym morzem, pływałem łodzią i nurkowałem wyposażony w maskę i fajkę.

Różnorodność wycieczek i rozrywek oferowanych przez ośrodki wypoczynkowe i biura podróży była niebywała. Różnorodność oferowanych aktywności a ich dostępność to jednak dwie różne kwestie. Brak tej dostępności może pogrążyć wyjazd nawet w najciekawsze miejsce. Podzielę się z wami moimi wrażeniami i doświadczeniami. Oto Hurgada widziana przeze mnie w roku 2003.

 

Atrakcje turystyczne

Nurkowanie z maską i rurką ( po angielsku snorkeling)

To jedna z zabawniejszych rzeczy, które robiłem w Egipcie. To sensacyjne i emocjonujące uczucie być pod wodą i obserwować podwodne życie. Obfitość kolorów, liczba pływających różnych ryb i żyjątek morskich, tętniące tam życie zapiera po prostu dech w piersiach. Cudowne , że można to obserwować. Hurgada ze swoimi turkusowymi wodami i ciepłym klimatem była w wówczas rajem chętnie odwiedzanym przez snorkerów.

Kąpiel w ciepłym morzu

Łódka

Zawsze lubiłem pływanie łodzią. Jest coś uspakajającego w morzu a odpływanie od brzegu ma swój szczególny urok. Morze i plaże robią wspaniałe wrażenie, a zachód słońca oglądany z łodzi jest niepowtarzalny! Można było z łatwością rozpocząć swoją przygodę z morzem, ponieważ wiele firm turystycznych oferowało tego rodzaju przejażdżki.

Na wycieczce łódką

Zwiedzanie

Prawdę mówiąc nie byłem na zbyt wielu wycieczkach, wolałem nurkowanie od zwiedzania muzeów, ale było wiele wycieczek, które umożliwiały zwiedzanie i zapoznanie się z długą historia Egiptu. W Hurgadzie są dwie ważne budowle –  Wielki Meczet i Kościół Koptyjski Świętej Marii. Tu spotykają się dwie religie i jest to miła różnorodność. Ponieważ Kair jest położony niezbyt daleko od Hurgady można było zdecydować się na wycieczkę i zwiedzić Piramidy w Gizie, Sfinksa i muzeum Egiptu w jednym dniu.

Odkrywanie lokalnej kuchni

Hurgada była miejscem odwiedzanym przez turystów z całego świata można więc było natknąć się tam na różne kuchnie. Miejsce to obfituje w owoce morza wszelkiego rodzaju więc można było skosztować świeżych ryb, małży czy krewetek. Było to coś więcej niż falafel – kulki ciecierzycy smażone w głębokim tłuszczu czy znany wszystkim humus. Właściwie nie wiem co konkretnego mógłbym wam zarekomendować. Słyszeliście zapewne o dolegliwościach żołądkowych, które dopadają w Egipcie europejskich turystów – nazywane są zemsta Faraona i nikomu ich nie życzę.

W hotelowej restauracji

Po prostu relaks przy basenie

Ponieważ Hurgada to miejsce pełne w ówczesnym czasie tętniących życiem ośrodków i hoteli turystycznych jednym z ulubionych zajęć było po prostu leżenie na basenie i delektowanie się zimnymi koktajlami. Ośrodki oferowały bez konieczności wychodzenia z nich wiele innych atrakcji jak kasyna, pobyty w spa czy wieczorne występy lokalnych artystów z całą ich egzotyką i urokiem.

Relaksując się przy basenie

Dostępność w Hurgadzie

Hotele

W 2003 roku nie było łatwo znaleźć dostępny hotel. Co więcej nawet hotele, które reklamowały się jako dostępne okazywały się w tylko w miarę przyjazne. Największym problemem były wąskie drzwi do łazienek – to był prawdziwy koszmar. Do tego liczne schody, w których się lubowano! Z tego powodu daje jedynie 5 punktów na 10 możliwych.

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne w Egipcie są wspaniałe, ale w większości niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Z tego powodu znowu daję jedynie 5 punktów. Wiele o tych atrakcjach czytałem, ale nie decydowałem się na ich zwiedzanie ze względu na brak dostępności i ogromne rzesze turystów zwiedzających zabytki.

Sklepy i restauracje

Byłem bardzo rozczarowany ale w większości były niedostępne ze względu na schody i brak podjazdów. Ludzie byli bardzo mili i skłonni do pomocy, ale trzeba było ich szczegółowo instruować jak mają jej udzielać. Daję jedynie 4 punkty.

Chodniki

Krawężniki są zbyt wysokie a powierzchnia chodników często bardzo nierówna. Szczerze mówiąc nie czułem się bezpiecznie poruszając się w Egipcie. Każdy ruch na wózku mógł okazać się pechowy ze względu na opisane powyżej mankamenty. Nawigacja w Egipcie była prawdziwym wyzwaniem. Daję 4 punkty.

Jak widzicie o ile podobał mi się Egipt jako kraj, to dostępność dla osób na wózkach pozostawia wiele do życzenia. Niesamowite widoki, wspaniałe atrakcje i miła atmosfera zawsze tracą urok jeśli towarzyszą im straszliwe chodniki, nieprzystosowane hotele czy sklepy i restauracje bez podjazdów. Jest wiele do zrobienia w tym temacie.