Odkrywając Europę: Keukenhof, Scheveningen i Oostende

 

Poznawanie nowych miejsc w Europie zawsze traktowałem jako przygodę I tak było również w przypadku wizyt w Keukenhof, Scheveningen i Oostende. Po drodze, gdzieś pomiędzy polami tulipanów i śliczną linią brzegową przyszło mi na myśl, że tak znana mi przecież Europa kryje jeszcze wiele niespodzianek, a ja,  żyjąc tu od urodzenia straciłem poczucie, iż przygoda i niespodzianki unoszą się po prostu w powietrzu. Moje weekendowe wyprawy pomogły mi odkrywać Europe na nowo, poznawać ją i spędzać wspaniale czas.

Ponieważ przez jakiś czas mieszkałem w Luksemburgu podróżowanie w weekendy było stosunkowo łatwe. W końcu Luksemburg leży w samym sercu Europy i do Belgii i Holandii jest stąd przysłowiowy rzut kamieniem. Dlaczego tak dobrze czuję się w Europie, co widziałem, czy te miejsca są dostępne dla osób poruszających się na wózkach – zaraz o wszystkim się dowiecie…

 

Keukenhof

Jeśli szukasz kwiatowego raju znajdziesz go w Keukenhof. Jest to jeden z największych na świecie ogrodów kwiatowych. Ogród usytuowany jest w pobliżu małego miasteczka Lisse i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Holandii. Każdego roku sadzi się tam około 7 milionów cebulek kwiatowych więc liczba kwitnących kwiatów jest naprawdę imponująca. Najbardziej zachwycające są pola kolorowych tulipanów, które tworzą wspaniałe różnobarwne dywany podziwiane przez rzesze turystów. Ogród czynny jest co roku przez około dwa miesiące od połowy marca do połowy maja. W roku moich odwiedzin był otwarty od 23 marca do 21 maja. Muszę przyznać , że ogród zauroczył mnie od pierwszego wejrzenia – zrozumiałem dlaczego nazywają go „ ogrodem Europy”. Widok zapierał dech w piersiach i musze przyznać, że ta wizyta była doskonałą decyzją. Do dzisiaj odczuwam radość wspominając te wspaniałe dary natury jakimi są kwiaty i przywołuję obraz tych czarujących dywanów z kolorowych tulipanów. Polecam ci zatrzymać się w Keukenhof, jeśli będziesz wiosną w Holandii. Na pewno nie pożałujesz tej decyzji.

Kwiatowe pole w Keukenhof

Wskazówki dla podróżnych

  1. Bądź cierpliwy! To miejsce jest bardzo popularne wiec kolejka oczekujących na wejście do ogrodu może być długa.
  2. Zdecyduj się na poranną wizytę – unikniesz tłumów i będziesz mógł w spokoju delektować się wspaniałymi widokami.
Wspaniałe widoki

Scheveningen

Zawsze uwielbiałem morze więc kiedy zorientowałem się , że Scheveningen położone jest w odległości pasującej na weekendowy wypad, szybko zdecydowałem się na podróż. Scheveningen jest dzielnicą Hagi i nowoczesnym kurortem plażowym z długą piaszczystą plażą.

Nadmorska promenada

Miałem wrażenie, że jestem w jakimś innym kraju – może ze względu na wręcz śródziemnomorski błękit morza i spokój, który jakby wisiał w powietrzu. Miejsce jest pełne kawiarenek i restauracji. Można usiąść, w którejś z nich i napawać się widokiem morza. Jeśli chcesz się zrelaksować i znaleźć wewnętrzny spokój to miejsce jest dla ciebie.

Wspaniała atlantycka plaża

Oostende

W momencie kiedy znalazłem się w Luksemburgu wiedziałem, że odwiedzę Belgię, która graniczy z Luksemburgiem. Nie ma problemu z przekroczeniem granicy, waluta jest oczywiście taka sama. Miałem już okazje zwiedzić stolicę Belgii – Brukselę więc postanowiłem zobaczyć jakieś odmienne miasto i wybór padł na Oostende. Miasto leży na wybrzeżu Morza Północnego i posiada ciekawe miejsca historyczne co jest dobrą zapowiedzią na krótki wypad. Miasto jest pełne pięknych, małych uliczek, pomników i ciekawych miejsc historycznych. Oblężenie w XVII wieku przez Hiszpanów, austriacka polityka kolonialna prowadzona w XVII – XIX wieku, w końcu okupacja nazistowska podczas II wojny światowej miały wpływ na miasto i ich ślady można znaleźć w całym Oostende. Oprócz bardzo ładnego molo można zwiedzić fortyfikacje, muzea i piękny neogotycki kościół Świętego Piotra i Pawła.

Jest to piękne miejsce, które warto odwiedzić.

Urocze kamieniczki w Ostendzie

Dostępność

Hotele

Przystosowanie hoteli w omówionych powyżej miejscach oceniam jako powyżej średniej. Może nie wszystko było idealne, ale ogólnie rzecz biorąc byłem zadowolony. Windy były w dobrym stanie, były rampy a pokoje były dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Chodniki

Szczerze mówiąc byłem naprawdę zaskoczony jakością chodników. Nie było żadnych dziur, powierzchnia była równa i poruszanie się było proste. Zauważcie, że wtedy używałem jeszcze manualnego wózka inwalidzkiego. Jeśli te miejsca odwiedziliby teraz użytkownicy Blumil nie mieliby absolutnie żadnych problemów.

Sklepy i restauracje

Rampy i windy są na ogół standardem. Istnieją jednak pewne miejsca trudniej dostępne, ale ogólnie rzecz biorąc sytuacja jest dobra.

Atrakcje turystyczne

Większość atrakcji w miejscach takich jak Keukenhof, Scheveningen i Oostende jest jak najbardziej dostępna.

Podsumowując: Jeśli szukasz ciekawych miejsc, niekoniecznie będących stolicami europejskimi te miasta są dla ciebie idealne. Są ciche, spokojnej jednocześnie pełne niespodzianek – idealne na krótkie weekendowe wyjazdy. Podróże te oceniam bardzo pozytywnie – zostało mi po nich wiele pięknych wspomnień. Te miasta jeśli zdecydujesz się je odwiedzić, zaskoczą cię swoja oferta turystyczną.