Pod włoskim niebem – część I

 

Pod włoskim niebem wszystko jest świeże i wiecznie zielone. Kolory występują w przeróżnych odcieniach i tworzą wiosenna mieszankę wibrującą życiem. Pośpiech pod włoskim niebem jest niezgodny z zasadami, trzeba zatrzymać się choćby na chwilę i docenić wszystko co znajduje się wokół. Uwierz mi, będąc tam zrób to koniecznie!

Podróż do Włoch rozpoczęła się w pięknym Bergmo gdzie wylądował mój samolot. Miasto usytuowane jest rzut kamieniem od Mediolanu – kierunku popularnego dla tanich linii lotniczych przyjaznych dla portfeli. Moim przewodnim celem podróży, było jak zwykle, poznać wszystko co jest charakterystyczne dla tego kraju. Włochy – ojczyzna makaronu, imperium rzymskie i imperium ferrari, piękna starożytna architektura i wspaniałe krajobrazy – chciałem obejrzeć te wszystkie znane i fotografowane atrakcje turystyczne.

Pozostawiłem Bergamo i udałem się wprost do Mediolanu zatrzymując się w Pizie i we Florencji, a to był dopiero początek …

Co robiłem i gdzie byłem – odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.

 

Co warto zobaczyć we Włoszech ?

  • Mediolan

Spędziłem w Mediolanie trzy dni. Bardzo chciałem znaleźć się pod urokiem tego miasta, niestety rzeczywistość mnie rozczarowała. To było piękne miasto, ale niestety zbrakło tej magii, o której tak często słyszałem.

Widok na plac w Mediolanie
Urokliwy, ale nie magiczny

Może miasto inaczej by wyglądało gdybym trafił na Tydzień Mody? Wiele osób mówiło mi, iż Mediolan zamienia się wówczas w pełen przepychu raj. Wszyscy cesarze świata mody zwracają swe spojrzenia na to miasto, którego ruchliwe ulice pełne są modeli różnych projektantów. Tak to prawda, w rzeczywistości ulice są niezwykle ruchliwe, dlatego w pełni polecam poruszanie się na elektrycznym wózku inwalidzkim zwłaszcza na takim jak Blumil.

Może rzeczywiście nie odwiedziłem Mediolanu w odpowiednim momencie ? Co by jednak nie mówić, Duomo – gotycka katedra to jeden z najładniejszych budynków jakie widziałem we Włoszech.

Na tle mediolańskiej świątyni Duomo
Duomo zapiera dech w piersiach.

 

Z ponad 3000 rzeźb w elewacji, katedra robi imponujące wrażenie. Ta obfitość szczegółów sprawia, że budowla tak bardzo się wyróżnia.

Portal katedry Duomo w Mediolanie
Detale przykuwają uwagę

Jak wiele drobnych elementów jesteście w stanie zauważyć ? Zliczenie ich trwałoby wieczność!

Najbardziej spektakularny jest widok dachu. Ze swoimi złotymi elementami wygląda jak wzięty z bajki! Zdecydowanie stanowi główną atrakcję miasta!

Sklepienie katedry Duomo w Mediolanie
Imponujące sklepienie!

 

  • Piza

Kto nie słyszał o Krzywej Wieży w Pizie? Jest znana od lat dzięki swemu wychyleniu. Wygląda jakby miała upaść i to sprawia, że jest taka malownicza. Budowana przez dwa stulecia stanowi pomnik włoskiej historii. Podczas II wojny światowej była bazą wojskową i sam Mussolini próbował postawić ją do pionu, jak widać – bezskutecznie. Nic dziwnego, iż posiadając tak ciekawą historię Krzywa Wieża w Pizie od lat stanowi niesamowitą atrakcje turystyczną. Nie jest to moja ulubiona budowla, ale trzeba przyznać, że jestem pod jej urokiem. Zyskała sławę nie bez powodu i jest warta obejrzenia.

Jeśli więc wybierasz się do Florencji, Piza jest o rzut kamieniem i warto się tam zatrzymać. Absolutnie was na to namawiam.

Krzywa wieża w Pizie pod Mediolanem
Krzywa Wieża naprawdę robi wrażenie!
  • Florencja

Pełna średniowiecznej architektury Florencja jest urokliwym miastem położonym w słonecznej Toskanii. W średniowieczu stanowiła centrum europejskiego handlu. Spacerując po mieście dokonujesz podróży w czasie cofając się do XIV wieku, kiedy renesans rodził się w obrębie murów miejskich. Po części brukowanych chodników najlepiej poruszać się wózkiem elektrycznym lub Blumil.

Florencja jest niezwykle popularna wśród turystów, którzy tłumnie ja odwiedzają. Zatem nie jest to miejsce dla osób, które lubią zwiedzać w samotności i w ciszy. Wszystko tu tętni życiem i wibruje kolorami. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością na tysiące sposobów – naprawdę trudno się tam nudzić! To co podoba mi się tam najbardziej to Ponte Vecchio – Stary Most Złotników. Jest to średniowieczny kamienny most wygięty nad rzeką Arno. Jest absolutnie piękny.

Widok na most Ponte Vecchio we Florencji
Romantyczny widok na Ponte Vecchio

Dostępność

Hotele

Generalnie, przystosowane hotele we Włoszech są łatwo dostępne. Znalezienie takiego hotelu nie stanowi problemu, ale jakość hoteli nie zawsze jest na najwyższym poziomie, a zakres cenowy jest niestety mało elastyczny. Sytuacja jest w porządku choć daleka od doskonałości. Windy i podjazdy nie stanowią tu w większości problemu.

Nawierzchnie

Jakość chodników zależy od miejsca, które odwiedzasz. Stare części miasta są mniej dostępne, powierzchnie są tam nierówne i wyboiste. Z kolei bardziej nowoczesne obszary są już dostosowywane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ogólnie rzec biorąc zalecana jest ostrożność, ale poruszanie się po ulicach nie jest wielkim wyzwaniem.

Sklepy i restauracje

Jestem szczęśliwy mogąc powiedzieć, że większość sklepów i restauracji jest łatwo dostępna nawet bez wózka elektrycznego lub Blumil. Właściciele biznesu dbają o klientów i podjazdy nie stanowią niezwykłego widoku. Wiele sklepów i restauracji ma płaskie progi wiec nie ma żadnych problemów z wejściem.

Atrakcje turystyczne

Nie da się ukryć, że Włochy to kraj tłumnie odwiedzany przez turystów, potwierdza to również włoska infrastruktura. Atrakcje turystyczne są generalnie rzecz biorąc łatwo dostępne. Podoba mi się to, że ze względu na rozwój turystyki postępuje również przystosowanie obiektów dla turystów z niepełnosprawnością. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tym obszarze, ale kierunek jest dobry. Już teraz można się cieszyć pięknem tego kraju bez natykanie się na ciągłe bariery.

Piękno śródziemnomorskiej przyrody i architektury jest warte odwiedzenia, ale do tych podróży polecałbym wózek terenowy lub Blumil.

Niektórzy ludzie cenią Włochy za spektakularne widoki, inni chwalą za dobra kuchnię, pozostali są zakochani w starożytnej historii i architekturze. Ja podziwiam we Włoszech wszystkie te elementy, ponieważ trudne wskazać tylko na jeden – Włochy to wspaniała mieszanka tego wszystkiego. Poznałem już trochę ten kraj – Mediolan, Piza i Florencja to były bardzo urokliwe przystanki, ale najlepsze było jeszcze przed nami. Postanowiłem jeszcze pozwiedzać i sprawdzić co Włochy maja do zaoferowania – starałem się robić to we włoskim duchu. Wszakże to włoskie przysłowie mówi, że jeśli nie możesz żyć dłużej, żyj bardziej intensywnie … Nie miałem zatem wyboru i zanurzyłem się bardziej w tę przygodę. Więcej informacji znajdziecie w II części relacji.