Pod włoskim niebem – część II

 

Pod włoskim niebem czujemy oddech historii mieniący się tysiącami kolorów – każda droga i trakt zawierają w sobie wspomnienia Cesarstwa Rzymskiego a zanurzając się w głąb kraju można niemal usłyszeć marsz przemieszczających się rzymskich legionów.

Historia to nie jedyne, co Włochy maja do zaoferowania. Nie zapominajmy o teraźniejszości:  pięknie włoskiej przyrody czy chociażby o motoryzacji, która znajduje się na liście rzeczy, które najbardziej kocham i którymi się pasjonuję.

Ponieważ Włochy to ojczyzna Lamborghini i Ferrari wiedziałem, że odwiedzę tamtejsze fabryki. Włochy i samochody idą w parze, a ja i samochody to również dobrana para. Wspomnienia tej podróży będą więc dotyczyły głównie samochodów, no i oczywiście pięknej włoskiej przyrody.

W pierwszej części moich wspomnień pisałem więcej o architekturze, teraz skupię się na motoryzacji i szybkości. Pokażę wam nowe oblicze Włoch, oczywiście ranking dostępności – o dziwo pozytywny oraz inne ciekawostki i wskazówki dotyczące podróży.

 

Jak spędzać we Włoszech czas

  • Baw się w muzeum Lamborghini

Legenda głosi, że marka Lamborghini została stworzona po to , aby być tym czym Ferrari nie zdołało być. Według niektórych Ferruccio Lamborghini nie był zadowolony z Ferrari i kiedy zaproponował Enzo Ferrari dokonanie poprawek w stworzonym przez niego samochodzie, ten tylko się roześmiał. Urażony Lamborghini postanowił stworzyć własna markę samochodu i tak wszystko się zaczęło… Bez względu na to jakie były początki, Lamborghini to już światowa marka i co ciekawe, choć na świecie znana jest głównie z samochodów sportowych jest drugim najbardziej znanym producentem ciągników we Włoszech. A zatem Lamborghini króluje nie tylko na drogach ale i na polach. Ta marka jest wspaniała!

Model Lamborghini w muzeum marki
Co za eksponat!

Muzeum Lamborghini znajduje się w Santa Agata Bolognese, 25 kilometrów od Bolonii i 17 kilometrów od Modeny i jest absolutnie godne polecenia. Muzeum jest niezwykle interesujące i pozwala poznać od podszewki proces montażu samochodów Lamborghini. Zachował się oryginalny wygląd fabryki tak więc można tu podziwiać mieszankę oryginalnej dawnej szkoły i nowoczesności. Można było obejrzeć hale produkcyjne i modele 4 drzwiowe, które nigdy nie ukazały się na rynku. Zwiedzanie było niezwykle ekscytujące, ponieważ eksponaty w muzeum były wspaniałe i każdy z fanów motoryzacji mógł znaleźć dla siebie wiele fascynujących szczegółów. Polecam to muzeum każdemu kto kocha samochody.

Ekspozycja Lamborghini w muzeum marki
Świetne miejsce!

Czy to raj? Zaczekaj…

  • Odkryj świat Ferrari

Założona w 1939 roku często uważana jest za jedną z najpotężniejszych na świecie marek. Ferrari kojarzy się z szybkością i luksusem. Nie mogłem przegapić wizyty w Muzeum Ferrari.

Eksponat w muzeum Ferari
Muzeum Ferrari robi wrażenie

Byłem bardziej niż podekscytowany, aby zobaczyć to muzeum. Niestety rzeczywistość nie sprostała moim oczekiwaniom. Teren był znacznie większy niż Muzeum Lamborghini, ale całość wyglądała bardziej jak park rozrywki niż muzeum motoryzacji. Wszystko miało charakter komercyjny, przesadzony i mało autentyczny. Nie mogłem zobaczyć jak aktualnie wygląda fabryka, można było tyko popatrzeć na jej mury z zewnątrz. Te odczucia nie wpłynęły jednak negatywnie na moją miłość do tej marki. Ferrari jest niesamowite i budzące zachwyt, czego nie można powiedzieć o muzeum…

Ekspozycja samochodów w muzeum Ferrari
Ekspozycja nie oszałamia
  • Zachwyć się Jeziorem Garda

Jest to największe jezioro we Włoszech i prawdopodobnie najpiękniejsze. Jego piękno jest po prostu nie z tego świata!

Widok na jezioro Garda we Włoszech
Spektakularne piękno natury

Oniemiałem pod jego urokiem i zapatrzyłem się w jego niekończący się błękit.

Widok na jezioro Garda we Włoszech
Po prostu zachwyt..

Byłem w Sirmione – małej miejscowości nad jeziorem. Jest to miejsce absolutnie wspaniałe o kilkusetletniej historii. Poczułem się jakbym przeniósł się w czasy kiedy smartfony, samochody i telefony były całkowitą abstrakcją. Jest coś uroczego w miejscach, w których czas zdaje się stanąć w miejscu.

Blumil na ulicy w Sirimione we Włoszech
Spacer po Sirmione

Jedno z moich ulubionych wspomnień jest związane z tamtejszą kuchnią. Raj kulinarny odkryłem w restauracji „Ristorante Esplanade” nagrodzonej gwiazdką Michelin, na którą jak najbardziej zasługuje. Zamówiłem krewetki w cieście baklawa i zostałem uraczony eksplozją smaków. To było absolutnie niesamowite! Polecam te restaurację. To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, którego się nie zapomina!

Dostępność

Przystosowane hotele we Włoszech są łatwo dostępne, ale jakość hoteli nie zawsze jest na najwyższym poziomie. Ponieważ takich hoteli dla wózkowiczów nie ma zbyt wiele ceny niestety są mało elastyczne. Generalnie sytuacja jest w porządku, choć daleka od doskonałości.

Windy i podjazdy nie stanowią przeważnie problemu.

Chodniki

Tu sytuacja zależy od miejsca, które odwiedzasz. Starsze części miasta mogą być mniej dostępne: nierówne i wyboiste. Bardziej nowoczesne miejsca są już przystosowywane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Przemieszczanie się nie powinno stanowić dużego wyzwania.

Sklepy i restauracje

Jestem szczęśliwy, że większość sklepów i restauracji jest dostępna nawet bez wózka elektrycznego lub takiego jak Blumil. Albo są podjazdy, albo płaskie progi.

Atrakcje turystyczne

Tak jak pisałem w części pierwszej dotyczącej Włoch atrakcje turystyczne są dostępne. Brak jest barier uniemożliwiających zwiedzanie. Oczywiście jeśli chcesz bardziej zaangażować się w zwiedzanie polecany jest wózek terenowy lub Blumil.

Włochy pełne kolorów i smaków to wspaniałe miejsce do odwiedzenia. Jest to unikalna mieszanka historii, wspaniałej przyrody i zabawy – trudno się tam nudzić. Cokolwiek lubisz znajdziesz pod włoskim niebem!