Planowanie podróży bez barier

 

Planowanie podróży nie jest nawet w połowie tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Wymaga to odrobiny wiedzy o podróżowaniu, umiejętności organizacyjnych i gotowe – a później praktyka czyni mistrza.

Często jestem pytany jak skutecznie przygotować plan podróży, podczas której nie natkniemy się na utrudnienia i przeszkody a wszelkie atrakcje będą dla nas dostępne. I jeszcze – jak bardzo szczegóły dotyczące podróży będą zależne od danej lokalizacji? Proponuję jedną generalną zasadę – należy uzbroić się w jak najwięcej informacji. Im więcej wiesz, tym jesteś bezpieczniejszy. Jeśli weźmiesz pod uwagę różne opcje będzie ci łatwiej zastosować plan awaryjny jeśli coś pójdzie nie tak. To moja rada numer jeden, ale przedstawię wam więcej aspektów, na które należy zwrócić uwagę planując podróż bez barier.

Blumil na plaży Barceloneta
Barcelona <3

Pamiętaj bezpieczne podróżowanie jest w twoim zasięgu.

 

Jak zaplanować wycieczkę bez barier poruszając się na wózku inwalidzkim lub na Blumil.

Przed wszystkim musimy zaplanować jak długo ma trwać nasza podróż i w jakim terminie chcemy ją zrealizować. Osobiście lubię podróżować w terminie przypadającym na dni urzędowo wolne od pracy, bo wówczas wystarczy wziąć parę dni urlopu i robi się z tego cały tydzień wakacji.

Kiedy już wiesz ile będzie trwała twoja podróż, musisz zdecydować się na cel podróży. Zawsze lubiłem odkrywać nowe miejsca, zwłaszcza odkąd mam Blumil – wybieram się tam, gdzie chcę.

Blumil i Coco w Budapeszcie
Kierunek Budapeszt!

Podróżowanie samochodem ma swoje zalety – po drodze można wiele zobaczyć i podejmować decyzję gdzie i na jak długo chcesz pozostać. Ale jazda może być męcząca, więc zawczasu trzeba zaplanować przystanki, które pozwolą na wypoczynek.

Mapa podróży
Mapa podróży

Trasa wzdłuż stolic europejskich – odległość między miastami jest nie większa niż 320 km.

Kolejną opcją są podróże samolotowe. Często decydujemy się na nie ze względu na odległość i czas podróżowania. Dzięki tanim liniom lotniczym nie musimy wydawać na lot fortuny, wcześniejsza rezerwacja lotu też przynosi czasami oszczędności gwarantuje bowiem zniżki.

Warto pamiętać, iż osoby na wózkach inwalidzkich mają prawo do bezpłatnej pomocy w portach lotniczych. Niemniej jednak warto jest uprzedzić linie lotnicze o terminie podróży tak, aby zawczasu mogły wszystko przygotować. Podczas lotu personel w miarę swoich możliwości może pomóc w przemieszczaniu się, ale nie jest zobligowany do żadnej innej pomocy. Podczas niektórych lotów personel może być bardzo zajęty, więc nie należy liczyć na dalej idącą pomoc.

Należy pamiętać, iż nie każda samolotowa toaleta będzie dostępna, lepiej z góry zapytać o to linie lotnicze. Jak wiecie przezorny zawsze ubezpieczony!

Screenprint Skyscanner
Pożyteczne narzędzie do szukania najlepszych cen!

Podróż pociągiem lub autobusem

Jeżeli podróżujesz pociągiem masz prawo do bezpłatnej pomocy. Jak to wygląda w praktyce? Ktoś powinien pomóc ci przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Nie mogą odmówić zabrania na pokład, chyba że są przeciwwskazania zdrowotne lub natury prawnej i nie będzie możliwości zagwarantowania bezpieczeństwa podróży.

Dwa pociągi na bocznicy
Pociąg to świetny i ekologiczny środek transportu

Podobnie w autobusie – przysługuje prawo do pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu. Jeśli niezbędny jest asystent wspierający osobę podróżująca powinien on mieć możliwość podróżowania bezpłatnie. Również korzystając z tego środka lokomocji warto wcześniej zasięgnąć informacji, gdyż przewoźnicy mogą mieć różne zasady w kwestii przewozu osób poruszających się na wózkach, a także samych wózków. Z Blumil nie miałem problemu, tak samo jak z wózkiem manualnym, ale lepiej to zweryfikować.

Tradycyjny autobus
Mam nadzieję, że współczesne autobusy są bardziej dostępne

Hotel

Kolejnym krokiem jest wybór hotelu – zależy nam na tym, aby był przystosowany. Bardzo ważna jest lokalizacja. Dla poruszających się na wózkach elektrycznych najlepsze jest centrum miasta. Ja zawsze szukam hotelu niezbyt oddalonego od barów, restauracji i atrakcji turystycznych.

Screenprint z booking.com
Poszukując hotelu zawsze sprawdzam dostępność

Zazwyczaj korzystam z usług booking.com gdzie przeglądam wykaz hoteli i czytam o ich dostępności.

Jednak zanim zdecydujesz się na hotel bądź ostrożny i sprawdź na zdjęciach windy i łazienki.

W pełni dostępna łazienka
W pełni dostępna łazienka

Określenie „dostępne dla osób poruszających się na wózkach” różnie jest rozumiane przez różne hotele. Najlepiej wejść na stronę hotelu i jeśli nie znajdziecie tam zdjęć, które przekonają was o dostępności, warto skontaktować się z hotelem mailowo i prosić o potwierdzenie, iż hotel jest przystosowany. Kto chciałby mieć problem ze zbyt wąskimi drzwiami lub „kilkoma” krokami dzielącymi hotel od restauracji?

Jeśli przeglądając strony traficie na swój dobry dzień może znajdziecie promocyjne ceny lub lepszą ofertę hotelową ? Warto szukać!

 

Pytania jakie warto zadać przed wyborem idealnego hotelu

  • Czy działają rampy/podnośniki ?
  • Czy wyłączniki światła w pokojach umieszczone są na odpowiedniej, dostępnej wysokości ?
  • Czy można łatwo przestawić łóżko czy inne meble ?
  • Na którym piętrze usytuowane są pokoje dla osób niepełnosprawnych ?
  • Czy są przystosowane toalety ?
  • Czy prysznic jest zaopatrzony w krzesło dla osób poruszających się na wózkach ?
  • Czy są stosowne miejsca parkingowe ?
  • Czy są rampy przy wejściu ?
  • Czy hotel zapewni wszelkie niezbędne dla tych osób udogodnienia, które pozwolą w pełni korzystać z pobytu w hotelu?

Uzasadnienie dla każdej z poruszonych kwestii znajdziecie w poście „Wszystko co trzeba wiedzieć, aby wybrać właściwy hotel”. Polecam lekturę, znajdziecie tam dużo przydatnych informacji.

Atrakcje turystyczne

Osobiście zawsze sprawdzam atrakcje turystyczne w miejscu, do którego się wybieram. Niektóre z nich są oczywiste, jak można być w Barcelonie i nie zobaczyć architektonicznych dzieł Gaudiego ? Wiemy jednak, iż niektórzy potrzebują w tym temacie podpowiedzi.

Jeśli chodzi o dobrą kuchnię należy szukać miejsc popularnych wśród lokalnych mieszkańców – uczęszczane przez nich restauracje są zazwyczaj najlepsze zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i cenę.

Nigdy nie robię jednak szczegółowych planów – jak dobrze wiemy – nasze działania, podobnie jak pogoda nie są zazwyczaj do końca przewidywalne. Podczas wakacji przyda się również nieco spontaniczności.

I jeszcze jedno – pamiętajmy, iż niektóre atrakcje turystyczne są bardzo popularne i lepiej wczesnej zarezerwować sobie bilety wstępu aby nie stać potem w długiej kolejce do kasy.

Koniec końców podróż będzie udana jeśli będziecie pamiętać o trzech zasadach: planowaniu z wyprzedzeniem, posiadaniu opcji awaryjnej i zadawaniu pytań odnośnie podróży przed jej rozpoczęciem. Planowanie a także porady przyjaciół pomogą zorganizować dobrze czas. Reszta to nasze dobre nastawienie do wyjazdu oraz odpowiedni sprzęt – ja polecam Blumil. Na pewnowyjazd będzie udany!