Jakie są główne rodzaje wózków inwalidzkich?

 

To pytanie zadaje wiele osób a odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Rynek oferuje wiele opcji i naprawdę można stracić orientację w tej różnorodności, którą ma do zaoferowania. Wiele lat temu kiedy kupowałem mój pierwszy wózek oferta była dość ograniczona. Na szczęście wiele się zmieniło i zakres oferty rośnie z miesiąca na miesiąc.

Blumil reprezentuje wielofunkcyjny, elektryczny wózek terenowy, ale nie jest to jedyny rodzaj wózka znajdujący się na rynku. Ile opcji ma dla nas do zaoferowania przemysł wózków? Przeczytaj poniżej!

 

Miłosz na Blumil
W stronę przygody – oczywiście na Blumil!

Główne rodzaje wózków

  • Elektryczne wózki inwalidzkie

Istnieje wiele typów elektrycznych wózków inwalidzkich. Różnią się one zarówno wizualnie jak i pod względem technicznym. Są wózki posiadające od 4 do 6 kół, najczęściej ciężkie i nie zawsze odpowiednie do pokonywania wszystkich terenowych tras, chociaż większość z nich wyposażona jest w części, które powinny zapewniać jazdę w terenie. Często przednie koła są kołami napędowymi i łatwo je konfigurować do potrzeb użytkowników. Są kontrolowane przez joystick, który kieruje pojazdem.

Blumil nie ma joysticka
Blumil nie jest kontrolowany przez joystick lecz intuicyjnie samodzielnie sterowany. Tutaj: Blumil poruszający się w terenie!
  • Plażowe wózki inwalidzkie

Plażowe wózki często maja 3 koła. Przeznaczone są do poruszania się po piaszczystym podłożu. W zależności od marki i potrzeb użytkownika jest kilka modeli do wyboru. Mogą być samobieżne lub popychane przez osoby trzecie. Waga? Mówi się, że są lekkie. Nie mam doświadczenia z wózkami plażowymi odkąd stałem się dumnym posiadaczem mojego Blumil, ale rzeczywiście nie wyglądają na ciężkie. Niemniej jednak na pewno nie należą do niewielkich.

Wózek plażowy
Popularny wózek plażowy

Popularny wózek plażowy

  • Blumil

Blumil jest terenowym elektrycznym wózkiem inwalidzkim. To co go wyróżnia spośród wózków oferowanych na rynku to jego lekkość i nieduży rozmiar. Większość bowiem wózków elektrycznych to wózki duże i ciężkie. Blumil ma znacznie mniejsze gabaryty i wagę. Doskonale radzi sobie w wąskich przejściach i zdaje egzamin zarówno w mieście jak i na wsi. Oparty jest na nawigacji Segway i dzięki niewielkim rozmiarom jest łatwy w transporcie i łatwy w prowadzeniu. Kontrolujesz go sam, bez użycia joystick. Jest szybki, jeśli chcesz się ścigać rozwija prędkość 15-20 km na godzinę.

Blumil na plaży w Bacelonie
Blumil w Barcelonie

 

Faktycznie, odkąd mam Blumil moi przyjaciele zostają w tyle za mną. Przedtem zawsze miałem problem z nawigacją w ruchliwych miastach, ale teraz odkąd mam Blumil jestem zawsze pierwszy, przed wszystkimi! Po raz pierwszy ktoś był w stanie nadążyć za moim tempem w Budapeszcie. Wziąłem tam udział w wycieczce Segway i wraz z przewodnikiem byliśmy najszybszymi facetami w mieście. Tak, to było możliwe!

 

RODZAJE BLUMIL

Blumil, podobnie jak inne wózki inwalidzkie posiada wiele modeli. Blumil S3 to „mieszkaniec miasta”- idealny na alejki parkowe, trawniki a nawet na deszczowe dni gdy nawierzchnie są nieco śliskie. Z kolei model x2 „ ekstremalne przygody” sprawdza się doskonale w każdym terenie czy to kostka brukowa czy piasek, by wymienić tylko kilka.

Blumil
Blumil

Wszystkie szczegóły znajdziecie w tabeli porównawczej Blumil.

Blumil – historia

Blumil to więcej niż elektryczny wózek inwalidzki. Jest on oparty na technologii Segway i powstał w wyniku wieloletnich prac. Cel był prosty: stworzyć urządzenie, które mnie i innym osobom poruszającym się na wózkach zapewni poczucie wolności. Sam używam wózka od lat i wiem wszystko o modelach pojawiających się na rynku. Zawsze było w nich coś co limitowało tę wolność. Jedne były prawie doskonałe, ale za duże i za ciężkie do codziennego użytku. Inne z kolei dobrze funkcjonowały w miastach, ale były z nimi kłopoty w terenie. Wydawało się, iż nie mogę mieć wszystkiego czego pragnąłem – wózka , który nie zawiedzie mnie w życiu codziennym i jednocześnie będzie mi służył podczas wakacji w górach czy na plaży.

Co zadziało się potem

Nie należę do osób, które łatwo się poddają i postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli żaden z wózków oferowanych przez rynek nie może zaspokoić moich potrzeb, musze sam taki wózek skonstruować! Z pomocą wspaniałych ludzi, po wielu próbach i błędach powstał Blumil. Blumil to terenowy wózek elektryczny gotowy towarzyszyć ci w każdej przygodzie – wszak zrodził się z miłości do wolności i podróży!

Akcesoria do wózków inwalidzkich

Wracając do głównego tematu czyli rodzajów wózków należy wspomnieć, iż istnieje wiele rodzajów akcesoriów. Ciekawym przykładem jest rower na napęd ręczny czyli handbike!

  • Handbike dołączany do wózków inwalidzkich

Zaprojektowany do zabawy na świeżym powietrzu handbike jest miłą opcja dla posiadaczy wózków sterowanych ręcznie. Jeśli dołączysz taki handbike do ręcznego wózka zwiększasz jego mobilności i możesz z powodzeniem wybrać się na zwiedzane okolicy. Nie jest to konstrukcja na stałe połączona z wózkiem, ale świetnie nadaje się do wypraw terenowych.

Przykładowy handbike

Handbike
Handbike

Jak widać na rynku jest wiele opcji do wyboru. Wspaniałą rzeczą jest, iż wreszcie możesz korzystać z wolności gdyż w ciągu ostatnich lat technologia jeśli chodzi o wózki inwalidzkie znacznie się rozwinęła i są one znacznie łatwiejsze w nawigacji. Zapoznaj się uważnie z ofertą i dobierz wózek odpowiadający twoim potrzebom. Chcesz podróżować po górach, odwiedzać piaszczyste plażę czy może jesteś mieszczuchem i wolisz poruszać się po miejskich szlakach? Rozważ swoje potrzeby, zrewiduj swoje możliwości i znajdź idealne dla ciebie rozwiązanie.

Pamiętaj, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu! Jako zapalony podróżnik, ale jednocześnie lubiący pobyt w mieście mogę polecić ci Blumil, który sprawdzi się w różnych warunkach. Łatwo porusza się po Warszawie gdzie musi uporać się z kostka brukową czy nierówna nawierzchnią. Jednocześnie góry czy plaże nie stanowią dla Blumil problemu.

Możesz mnie spotkać na hiszpańskiej plaży ( zwłaszcza w Barcelonie) lub w polskich górach gdyż nie ma dla mnie granic gdy poruszam się na Blumil. To jest to co nazywam doświadczaniem wolności.