Lizbona – miasto na wzgórzu

 

Miasto na wzgórzu – Lizbona – omal nie stało się miastem, które odwiedza się tylko raz w życiu. Byłem tam przed laty, ale miasto nie oczarowało mnie na tyle, aby myśleć o ponownej wizycie. Tym bardziej , iż za pierwszym razem miałem tylko wózek ręczny. Kiedy mój przyjaciel mieszkający w Lizbonie zaoferował się pokazać mi swoją czarującą, jak ja nazwał, Lizbonę postanowiłem dać portugalskiej stolicy jeszcze jedna szansę. Jak się później okazało podjąłem doskonałą decyzję. Miasto i kraj jaki pokazał mi przyjaciel był wcieleniem piękna. Zachwyciła mnie architektura, przepiękna natura, miejscowe klimaty i jedzenie.

Co warto zobaczyć, jak dostępna jest Lizbona – poczytajcie poniżej.

 

Ważna informacja: Jeśli chcesz sprawdzić moc i możliwości swojego wózka inwalidzkiego Lizbona jest doskonałym do tego miejscem. Jest to miejsce bardzo trudne do poruszania się na wózku! Nie było to jednak duże wyzwanie dla mojego  Blumil. Muszę tu jednak nadmienić, iż nie każdy wózek poradziłby sobie z pagórkowata nawierzchnią i brukowanymi chodnikami Lizbony!

Trzeba o tym pamiętać jeśli masz inny wózek niż Blumil!

Co można zobaczyć w Lizbonie

  • Terreiro do Paco

Jest to jeden z największych placów w Europie i wspaniałe miejsce spacerów. Dzieła sztuki i piękne rzeźby wyłaniają się z każdego rogu, aby oczarować turystów. Miejsce godne odwiedzenia.

Zwiedzając na Blumi
Co za piękne miejsce!
  • Alfama

Alfama jest piękną dzielnicą Lizbony, z której roztacza się widok na całe miasto. To miejsce jest pełne uroczych uliczek i pięknych domów, a bogata historia miasta widoczna jest w jego zabytkach. To miejsce niezwykle mi się podobało i zdecydowanie polecam tam pojechać, zwłaszcza jeśli jesteś fanem pięknej architektury. Teren jest nierówny wiec najlepszym rozwiązaniem jest Blumil.

Blumil w Alfamie
Podziwiając widoki!
Blumil w Alfamie
Spektakularny widok!
  • Winda Santa Justa

To jedna z czterech zabytkowych wind w Lizbonie. Została zaprojektowana prze Raula Mesnier de Ponsarda – ucznia słynnego Gustawa Eiffla. Wyciąg pochodzi z 1902 roku i stanowi malowniczy punkt na mapie Lizbony.

winda dla Blumil
Winda Santa Justa
  • Most Abrila

Most wiszący nad rzeką Tagus przypomina most Golden Gate w San Francisco i pięknie się prezentuje w krajobrazie Lizbony.

Wspaniały most!

Jak spędzać czas w Lizbonie

  • Spróbuj lokalnego jedzenia

Lokalne jedzenie jest wyśmienite – świeże i pełne kolorów i smaków. Dodaj do tego lokalne wino i uczta gotowa!

uczta w portugalii
Ucztowanie w portugalskim stylu!

Potugalska przyroda

Lizbona jest piękna, ale portugalska przyroda wręcz zachwyca! Sceneria jest tak piękna, że mogę porównać ją do wspaniałej Republiki Południowej Afryki – i to jest najlepszy komplement jakim mogę się tutaj posłużyć. Muszę przyznać, iż byłem zahipnotyzowany pięknem tego co znajdowało się wokół mnie nie dalej niż 50 km od Lizbony. Jeśli zwiedzasz portugalską stolicę musisz te miejsca zobaczyć!

 

  • Cabo Espichel

Położone mniej niż godzinę drogi od Lizbony, Cabo Espichel stanowi wspaniały cel podróży. To piękne miejsce gdzie klif spotyka się z z Oceanem Atlantyckim. Surowe, czyste piękno natury – bardzo mi się podobało.

Przylądek Espichel oglądany na Blumil
Przylądek Espichel
  • Sesimbra – wymarzona plaża dla użytkowników Blumil

Sesimbra to piękne nadmorskie miasto ze wspaniałymi plażami. Można tam wspaniale odpocząć. Zaletą jest to, iż nie jest tam zbyt tłoczno. Byłem szczęśliwy przemierzając plażę na moim elektrycznym wózku Blumil.

Co za plaża dla Blumi
Co za plaża
  • Park Przyrodniczy Arrabida

Ten park jest być może jednym z najpiękniejszych parków przyrody jakie miałem okazje zwiedzać. Piękne plaże i klify położone w bliskiej odległości gór obfitujących w śródziemnomorskie zwierzęta i rośliny. Czegóż można chcieć więcej? Polecam to miejsce!

piękno natury
Piękno natury
  • Costa del Caparica

Kolejny ośrodek nadmorski z piaszczystymi plażami ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża. Niesamowita sceneria w odległości tylko 20 km od Lizbony co jest wielką zaletą dla osób odwiedzających stolicę. Jeśli chcesz spędzić dzień na plaży polecam tę okolicę!

plaża dostępna dla Blumil
Kolejna wspaniała plaża
  • Setubal

To miasto portowe położone bardzo blisko Parku Przyrody Arrabida. Wspaniała sceneria – to było to co tam zalazłem.

Piękny czas

Dostępność w Lizbonie

Hotele

Hotele w Portugalii są dość dostępne. Natomiast zakres cen nie jest zbyt elastyczny. Często spotykane są podjazdy i windy. Ogólnie jest dobrze, ale nie zachwycająco.

Chodniki

Nawierzchnie zaliczam do 10 najgorszych z jakimi się zetknąłem. Są wyboiste i trudne do pokonania wózkiem. Z elektrycznym wózkiem Blumil mogłem cieszyć się urokami miasta, ale obawiam się, że z wózkiem manualnym zwiedzanie Lizbony byłoby bardzo trudne. Taka jest prawda, miasto położone jest na wzgórzu – takie jest ukształtowanie geograficzne a jego forma nie jest dostosowana do wózków inwalidzkich. Tak jak powiedziałem wcześniej, dobry elektryczny wózek podoła wyzwaniu – a Blumil z pewnością wspaniale sobie poradzi!

Sklepy i restauracje

Miałem dostęp do większości sklepów i restauracji w Lizbonie i okolicach. Było kilka wyjątków, ale sytuacja była dobra.

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne są w większości dostępne dla wózkowiczów. Bywają jednak miejsca niedostępne. Przyczyną jest, wspomniane już, pagórkowate położenie miasta. Wózek elektryczny taki jak Blumil poradzi sobie w tym terenie bez problemu.

Jeśli szukasz świetnej kombinacji- niesamowitej architektury, świetnej scenerii i wspaniałej kuchni Portugalia powinna znaleźć się na liście twoich podróży. Będziesz pod urokiem Portugalii gdy spróbujesz dobrego wina, pospacerujesz po zabytkowych miejscach i posłuchasz piosenek Fado granych na ulicach. Ode mnie Lizbona dostaje zdecydowane „Sim!”