Wielki ranking dostępności dla użytkowników wózków inwalidzkich

 

To twój pierwszy dzień w pięknym mieście. W ręku trzymasz ulotkę otrzymaną z biura podróży. Broszura obiecuje ci same atrakcje i wabi obietnicą przygód i relaksu. Kiedy pytałeś o dostępność wszyscy w biurze podróży zapewniali cię, iż nie będzie problemów – miasto jest nowoczesne i przyjazne wszystkim turystom, nawet tym poruszającym się na wózkach – więc sięgasz po swoją szansę.

Praga okiem Blumil
Widok na dachy w Pradze

W samolocie miałeś nadzieję na piękny jak sen pobyt, ale po wylądowaniu zastałeś koszmarną rzeczywistość. Chodniki okazały się być bardzo wyboiste, windy starsze niż wiek twoich dziadków – nie tego się spodziewałeś! Nie taki miał być start – jesteś zaskoczony w najgorszy sposób, twoje marzenia obróciły się w niwecz. Powinieneś więcej wiedzieć o dostępności… I tu z pomocą może ci przyjść wielki ranking dostępności określający dostępność w ponad 20 popularnych turystycznie miejscach na świecie. Ranking zrobiony jest rzetelnie przez użytkownika, który sam porusza się na wózku inwalidzkim i daje wam realną informację o dostępności wybranego przez was miejsca urlopowego.

Podróżuję od lat i wiem, że definicja miejsca „przyjaznego dla wózka inwalidzkiego” jest różnie interpretowana przez poszczególne agencje turystyczne. Dlatego postanowiłem podzielić się z wami moją oceną dostępności, która myślę, będzie dla was przydatna w dokonywaniu wyboru dotyczącego miejsca podróżowania. Przecież wakacje zawsze powinny być beztroskie!

Blumil w Barcelonie
Moje ulubione miejsce na świecie – Barcelona!

 

Blumil

Każdej misji towarzyszy historia – oto moja. 18 lat temu doznałem urazu kręgosłupa i od tego czasu jestem użytkownikiem wózka inwalidzkiego. W domu używam wózka manualnego, ale kiedy wychodzę poruszam się na elektrycznym wózku Blumil. Ten wózek jest lekki, poręczny i szybki dlatego zwiedzanie w stylu Blumil jest niezwykle łatwe. Blumil zmienił również na lepsze mój komfort podróżowania. Jest ono teraz bezproblemowe. Tak więc Blumil widział już wiele lotnisk, jest zawsze ze mną. Umożliwia chociażby wspaniałe spacery po plaży w Barcelonie! Mam nadzieje, iż przygotowany przeze mnie ranking dostępności pomoże wam podjąć decyzję o kierunku podróży dając wam wszelkie informacje o dostępności danego miejsca.

Ważna informacja

Oceniłem wszystkie miejsca odwiedzane przeze mnie zgodni z moimi potrzebami, preferencjami oraz oczekiwaniami. Pomimo, iż staram się dokonać oceny bezstronnie i pokazać ogólną dostępność danego miejsca jestem świadomy, iż ile ludzi tyle opinii. Druga ważna uwaga – od kiedy używam mojego wózka elektrycznego Blumil dostęp do wielu miejsc stał się łatwiejszy niż kiedyś kiedy poruszałem się na wózku manualnym. I tak moje wrażenia z ostatniej podróży do Lizbony – Portugalia mogą być mniej krytyczne niż kilka lat temu. Część miejsc odwiedziłem dobrych parę lat temu i ich obecny stan może się różnić od tego, który pamiętam. Tak wiec traktuj moje słowa jako wytyczne nie jako wyrocznię. Bądź czujny i przygotuj się do podróży. Dobre przygotowanie pozwoli uniknąć rozczarowań.

Blumil w Berlinie
W Berlinie

Ocena dostępności Milo

Ocena czyli ranking dostępności Milo to seria postów pojawiających się na blogu od stycznia 2017 roku oceniających dostępność wszystkich odwiedzanych przeze mnie miejsc na świecie.

Z każdego miejsca gdzie byłem przekazuję wam bezpośrednio moją ocenę dostępności. Odwiedzane miejsca należą do najpopularniejszych na świecie.

Jak działa ranking? Każde miejsce jest oceniane według skali od 1 do 10 w 4 kategoriach : hotele, chodniki, atrakcje turystyczne, sklepy i restauracje. Te 4 oceniane aspekty są moim zdaniem najważniejsze i decydują o tym czy nasza podróż będzie udana czy nie. 10 punktów to najwyższa ocena, 1 to najniższa. Poniżej rzeczy, które biorę pod uwagę dokonując oceny każdego z 4 aspektów.

Blumil w Budapeszcie
Uroki Budapesztu

Hotele

  • Przedział cenowy : czy jest rozpiętość jeśli chodzi o ceny hoteli
  • Ogólna dostępność hotelu: czy są rampy i windy ? Czy możesz dostać się do hotelowej restauracji na wózku? Czy progi są wysokie? Czy wyłączniki świateł są na obniżonej wysokości?
  • Stan i dostępność łazienek: czy drzwi łazienki są wystarczająco szerokie? Czy są dostępne prysznice?

Chodniki

  • Stan nawierzchni: czy chodniki są wyboiste? Jak ogólnie rzecz biorąc wygląda nawierzchnia?
  • Liczba krawężników
  • Obecność ramp : czy są dostępne? Czy zjazdy są łagodne

Atrakcje turystyczne

  • Ogólna dostępność: czy można uzyskać dostęp do atrakcji turystycznych na wózku? Czy są rampy bądź windy?
  • Informacje o dostępności: czy można dowiedzieć się jak dostępna jest dana atrakcja dla osoby na wózku, czy jest taka informacja?

Sklepy i restauracje

  • Wejścia: czy progi są niskie, czy są rampy?
  • Toalety: czy są na tym samym piętrze a jeśli nie czy sa windy?
Blumil w Dublin
Dublin

 

W każdej kategorii maksymalny wynik to 10. Ocena końcowa to średnia arytmetyczna ze wszystkich kategorii. Na przykład: Londyn oceniłem na 8 punktów w następujących kategoriach: hotele, chodniki, sklepy i restauracje. Dla odmiany atrakcje turystyczne oceniłem na 10 ponieważ dostęp do nich dla osób na wózkach jest niewiarygodnie przyjazny. Średnia arytmetyczna ze wszystkich ocen wyniosła zatem 8,5 i jest to końcowa ocena dostępności dla Londynu.

Blumil na Gran Canarii
Droga na Gran Canarii

Wielki ranking dostępności

Poniżej znajdziesz wielki ranking dostępności wszystkich odwiedzanych przeze mnie miejsc. Klikając na nazwę miejsca podróży zostaniesz przekierowany do odpowiedniego bloga. Zaczynamy od miejsc najbardziej dostępnych, kończymy na najmniej dostępnych miejscach.

 

Lista dostępności będzie rosła wraz z moimi przyszłymi wyjazdami, których wprost nie mogę się doczekać. Będę dzielił się z tobą moimi doświadczeniami z podróży. Podróżowanie i odkrywanie wszystkich uroków i smaków świata to jedna z moich ulubionych czynności. Ponieważ wierzę w możliwości i wolność – podróżuję. A wierzę w możliwości i wolność bo podróżuję. To wspaniała korelacja! Chciałbym aby więcej ludzi na wózkach mogło korzystać z tej wolności i poznawać uroki podróżowania.

Blumil na Florydzie
Zachód słońca na Florydzie

Zachód słońca na Florydzie, USA

Nasz elektryczny wózek Blumil to krok do wolności, ale potrzebny jest jeszcze umysł otwarty na możliwości. Badaj, sprawdzaj i odkrywaj. Nigdy nie będziesz wiedział co znajduje się po drugiej stronie tęczy dopóki sam tego nie sprawdzisz!

Blog pełen wskazówek

Na moim blogu często dzielę się z wami moimi wskazówkami jak wycisnąć jak najwięcej z życia i mam nadzieje, iż to pomaga wam przekraczać granice i niwelować limity. Jeśli zastanawiasz się z jakich sportów ekstremalnych możesz korzystać, jak zaplanować podróż, bądź jakie masz prawa jako użytkownik wózka inwalidzkiego podczas podróży albo jak podróżować samolotem ze swoim wózkiem inwalidzkim Blumil – wszystkie odpowiedzi znajdziesz na blogu.

Blumil w tajpei
Piękny Taipei

Jeśli chciałbyś podzielić się swoja widzą na temat dostępności na całym świecie napisz swój komentarz! Wiedza powoli nam się ustrzec przed niedostępnymi miejscami lub fałszywymi obietnicami tejże dostępności. Razem możemy stworzyć społeczność, która podróżuje bez ograniczeń i doświadcza wolności – szczególnie na wózku elektrycznym Blumil.