Sport dla użytkowników wózków inwalidzkich: CrossFit

Są sformułowania, które na długo zapadają w naszą pamięć. Kiedyś usłyszałem właśnie tego rodzaju zdanie, iż największym projektem, nad którym pracujemy, jesteśmy my sami. Zawsze pamiętajmy, aby cieszyć się chwilą, żyć pełną piersią, oddychać! Ruch był zawsze dla mnie sposobem na życie dlatego mam upodobanie do różnego rodzaju sportów. A sporty ekstremalne to coś, co powoduje, iż krew krąży szybciej w moich żyłach i pojawia się uczucie szczęścia. Pot i intensywność ćwiczeń nie odstraszają mnie. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj CrossFit, który jest kwintesencją ruchu i efektywności działania. CrossFit to rodzaj sportu, który mogą uprawiać osoby poruszające się na wózkach. Czym więc jest crossfit, jak możesz ćwiczyć, będąc na wózku manualnym lub elektrycznym? Kim jest Diego Coelho ? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Crossfit dla użytkowników wózków elektrycznych, sport dla wozkowiczów

Czym jest CrossFit ?

Jest to program treningu siłowego i kondycyjnego, który ma na celu poprawę zdolności siłowych. Powolne, relaksujące ćwiczenia? Zapomnij o tym. Crossfit zorientowany jest na ćwiczenia o dużej intensywności. Cel jest prosty: zmaksymalizować wysiłek, zminimalizować czas. Jak to jest możliwe? Otóż gdy większość sportów skupia się na jednej metodzie treningu, CrossFit łączy w sobie wiele różnych podejść do wypracowywania sprawności. Podnoszenie ciężarów, bieganie, gimnastyka i wioślarstwo to tylko niektóre z dyscyplin sportowych, które zainspirowały CrossFit.

Program został wynaleziony przez Grega Glassmana i był przez lata udoskonalany. Policjanci i specjalne jednostki wojskowe szkolą CrossFit, aby zwiększyć 10 umiejętności takich jak: wytrzymałość ogólna, wytrzymałość oddechowa, siła, elastyczność, moc, szybkość, zwinność, równowaga, koordynacja, dokładność. Można to podsumować jako „efektywny trening super bohaterów”.

Zalety CrossFt

Jedną z oczywistych zalet jest maksymalizacja wydajności treningu. Nie musisz spędzać całych godzin na siłowni, aby stać się sprawnym i silniejszym. Wystarczy godzina treningu, aby podnieść twoją sprawność – w założeniu ma być efektywnie i krótko. Dodatkowa korzyść to fakt, iż CrossFit jest użyteczny dla każdego bez względu na to, jaki rodzaj sportu uprawia. Podczas treningów wzmacniają się wszystkie elementy twojego ciała i jesteś przygotowany do każdego sportowego wyzwania. Poprawia się twoja wytrzymałość, siła, zwinność, szybkość, koordynacja i równowaga – rodzi się supermen. Twoje zdrowie szybko się poprawia i to jest bezcenne.

Trening CossFit dla użytkowników wózków

CrossFit staje się coraz bardziej popularny wśród użytkowników wózków na całym świecie. Bez względu na to, czy używają oni wózków manualnych, czy też elektrycznych. Ożywił się na przykład crossfit adaptacyjny z piłkami – dostępny dla każdego. Poniższe wideo ilustruje wszystkie możliwości, które oferuje CrossFit.

Adaptacyjny CrossFit dla wózków

CrossFit różni się od innych dyscyplin sportowych, jest raczej kombinacją najlepszych i dlatego zasługuje na specjalne traktowanie. Nasz sprzęt musi być dostosowany do tego rodzaju ćwiczeń. Jeszcze niedawno nie było specjalistycznego sprzętu i sportowcy korzystali z wózków wykorzystywanych do gry w kosza, które nie są w 100 procentach przystosowane. Pierwszym, który wprowadził specjalny wózek do CrossFit, był Michael Mills – sportowiec i wielki miłośnik tego sportu. Od tego momentu CrossFit stał się naprawdę dostępny dla wózkowiczów.

Diego Coelho – wielka inspiracja CrossFit

Kiedy natknąłem się na posty na Instagramie Diego, byłem zainspirowany jego niezwykłymi umiejętnościami. Jest sportowcem CrossFit odnoszącym w tej dyscyplinie liczne sukcesy. Porusza się na wózku. Na swoim Instagramie pokazuje jak spędza dzień, a szczególnie jak trenuje. Możemy nauczyć się jego sztuczek i poznać jego rutynowe ćwiczenia oglądając krótki film wideo. Diego żyje i oddycha sportem. Jeśli szukasz inspiracji bierz przykład z Diego i podążaj za nim!

Zapamiętaj podstawowe zasady CrossFit

Zamieniaj długi zestawy ćwiczeń na krótsze aby zwiększyć efektywność
Długie zestawy ćwiczeń mogą Cię zniechęcić. Dodatkowo mogą obniżyć jakość wykonywanych ćwiczeń. Zamień je więc na krótsze i wykonuj je z większą precyzją.

Jakość ważniejsza niż ilość

Najważniejsza jest dobra technika. Bylejakość wykonywanych ćwiczeń może obniżyć twoje wyniki. Skup się zatem na jakości. Ilość przyjdzie z czasem.

Kontroluj oddech

Skup się na oddychaniu i kontroluj je. To ma wpływ na twoje ciało. Będziesz miał lepszą kondycję. Łatwiej ci będzie znieść ewentualny stres i uspokoić ciało, jeśli to będzie konieczne.

Podsumowując: CrossFit to dyscyplina dla każdego, możliwa do uprawiania wszędzie. Ten rodzaj sportu docenisz be względu na to, czy posługujesz się wózkiem manualnym, czy elektrycznym. Poprawi twoją kondycję, wytrzymałość i sprawność. Tacy Ludzie jak Diego Coelho inspirują innych, aby stali się lepszymi wersjami siebie. Przekonuje, że można realizować własne marzenia i walczyć ze swoimi słabościami. Opanowanie ciała i umysłu to długa podróż, która możemy rozpocząć od sali treningowej. Zdefiniowanie rzeczy niemożliwych może znaleźć się na waszej liście zadań do realizacji, oczywiście zaraz po treningach CrossFit!